Randall Kober

Randall Kober kształcił się w zakresie architektury, obróbki drewna i historii. W 1995 roku ukończył Uniwersytet Illinois w Chicago z tytułem magistra architektury, a wcześniej w 1986 roku zrobił licencjat z historii na Uniwersytecie Wisconsin-Madison. Okres między studiami spędził w USA i Niemczech, pracując sześć lat z drewnem jako cieśla, stolarz oraz meblarz. Ma praktyczne doświadczenie w kwestii współczesnych i zabytkowych lekkich oraz ciężkich konstrukcji drewnianych, a także wielu innych materiałów. Na jego edukację w zakresie architektury ogromny wpływ wywarł Douglas Garofalo, z którym Kober studiował i pracował przez dwanaście lat w Chicago. Garofalo i Kober nie tylko wspólnie projektowali, ale i od czasu do czasu osobiście budowali na wskroś współczesne konstrukcje, które pokazywano w USA, jak i za granicą.

Randall Kober jest założycielem wydziału w McEwen School of Architecture. Projektowanie budynków z drewna/budownictwo drewniane sa jednymi z fundamentów tej Uczelni. W ciągu ostatnich pięciu lat Kober kształcił kolejnych studentów w zakresie projektowania i budowania z drewna metodą tworzenia małych struktur na zamarzniętych jeziorach północnego Ontario. Opracował też kurs „Struktury 1: Drewno jako podstawowy materiał i metoda”, oparty na wartościach, zasadach i praktykach budowlanych charakterystycznych dla rdzennej, francuskiej i angielskiej kultury tego regionu. Prowadził również międzynarodowe zajęcia w ramach swojego innowacyjnego kursu praktycznego, podczas którego studenci poznawali właściwości drewna poprzez budowanie drewnianych konstrukcje w skali 1:1. Przez ostatnie cztery lata Kober nadzorował przedsięwzięcia dotyczące projektowania oraz budownictwa ze studentami z Uniwersytetu Laurentyńskiego w średniowiecznych budynkach o ciężkiej konstrukcji drewnianej w Dinkelsbühl w Niemczech. Z ramienia Uniwersytetu Illinois, Illinois Institute of Technology oraz Archeworks wykładał również w Chicago, Rzymie i Paryżu.

W Dinkelsbühl Kober prowadzi inicjatywę anarchitektury, czyli wspólnoty zajmującej się eksplorowaniem związków między sztuką, architekturą oraz budownictwem. Jego projekt na Kapuzinerweg 9 w Dinkelsbühl w marcu 2017 roku otrzymał od władz Środkowej Frankonii nagrodę w dziedzinie ochrony zabytków. Kober jest Akademickim Doradcą ds. Architektury w komisji przy Kanadyjskiej Radzie Drewna, a także zasiada w redakcji czasopisma Wood Design & Building.